پس از نصب و راه اندازی Windows Server Core نوبت به پیکربندی (Configuration) آن می رسد. برای این منظور می توان به دو روش یعنی مستقیم و غیر مستقیم عمل کرد. در این بخش شما با ابزاری با نام Sconfig که نوعی ابزار خط فرمانی (Command Line) برای پیکربندی مستقیم سرور است، آشنا خواهید شد.

  1. دستور sconfig را در کنسول CMD تایپ و دکمه اینتر را بزنید. به این ترتیب رنگ کنسول CMD به آبی تغییر کرده و ابزار sconfig اجرا می شود. 

2. نحوه استفاده از این ابزار به این ترتیب است که شما برای انجام تنظیماتی که مشخص شده می بایست عدد مربوط به آن را تایپ و دکمه اینتر را بزنید. به عنوان مثال برای ست کردن آدرس IP بر روی سرور، عدد 8 را تایپ و اینتر می کنیم.

3. این دستور کارت های شبکه موجود در سرور را لیست می کند. در ابتدا می بایست کارت شبکه ای که قصد داریم آدرس IP را روی آن ست کنیم، مشخص کنید. همانطور که می بینید، هر کارت شبکه با یک شماره ایندکس در کناره آن مشخص شده. برای انتخاب کارت شبکه مورد نظر شماره ایندکس آن را تایپ و اینتر می کنیم. عدد 1

4. چهار گزینه انتخابی دیگر به همراه مشخصات کارت شبکه بر روی صفحه ظاهر می شود. گزینه اول امکان تنظیم آدرس IP را بر روی کارت شبکه فراهم می کند. عدد 1 را تایپ و اینتر می کنیم.

5. در این مرحله برای دریافت IP از DHCP حرف (D) و برای ست کردن IP استتیک و ثابت حرف (S) را تایپ می کنیم. در این سناریو حرف S را تایپ سپس اینتر و پس از آن موارد خواسته شده را به ترتیبی که در تصویر زیر می بینید وارد می کنیم. آدرس آی پی سرور ما در این سناریو 192.168.0.10 خواهد بود. اگر نیاز به تنظیم Subnet و Gateway داشتید آنها را نیز ست کنید در غیر اینصورت اینتر کرده و پیش بروید. پس از انجام این مرحله، مجددا از مرحله 3 شروع کنید و اینبار برای ست کردن آدرس DNS، عدد 2 را تایپ و اینتر کنید.

پیکربندی کارت شبکه با استفاده از دستورات PowerShell

تنظیماتی که بالاتر با استفاده از Sconfig انجام گرفت را نیز می توان با بکارگیری از دو cmdlet مجزا در کنسول PowerShell بر روی کارت شبکه اعمال کرد.

New-NetIpAddress: با استفاده از این دستور می توان آدرس IP و آدرس Gateway را تنظیم کرد. برای مثال تنظیمات فوق را می توان به این ترتیب با استفاده از این دستور بر روی کارت شبکه تنظیم کرد:

New-NetIPAddress -InterfaceIndex 1 -IPAddress 192.168.0.10 -PrefixLength 24 -DefaultGateway 192.168.0.5

پارامتر PrefixLength در واقع مشخص کننده Subnet ایست که برای آدرس IP در نظر می گیریم. عدد 24 معادل مقدار 255.255.255.0 است. با کلاس آدرس های IP و Subnetting در آموزش های بعدی در آینده آشنا خواهید شد.

Set-DnsClientServerAddress: با استفاده از این دستور می توانید آدرس DNS را بر روی کارت شبکه تنظیم کنید. کاری که با دستور New-NetIpAddress که بالاتر به آن اشاره شد نمی توان انجام داد:

192.168.0.2 Set-DnsClientServerAddress -InterfaceIndex 12 -ServerAddresses

برای ست کردن دو آدرس DNS:

("192.168.0.2","192.168.0.3") Set-DnsClientServerAddress -InterfaceIndex 12 -ServerAddresses

ریست کردن DNS Client برای گرفتن آدرس DNS جدید از DHCP سرور:

Set-DnsClientServerAddress -InterfaceIndex 12 -ResetServerAddresses

Get-NetIPAddress: از این دستور برای دریافت آدرس IP کارت های شبکه و یا کارت شبکه مورد نظر استفاده می کنیم:

Get-NetIpAddress -InterfaceIndex 12
Get-NetIpAddress | Format-Table
اشتراک
مطلع شدن از
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها