در این بخش آموزشی در رابطه با نحوه راه اندازی سرویس ها که به واسطه نصب Role و Feature ها در ویندوز سرور صورت می گیرد صحبت خواهیم کرد.

قدم بعدی پس از نصب و راه اندازی ویندوز سرور، راه اندازی سرویس های مورد نیاز شبکه بر روی آن است به عنوان مثال سرویس هایی مانند DHCP, DNS, AD و …. . این سرویس ها در ویندوز سرور در قالب اجزایی با نام Role و Feature ارائه می شوند. برای نصب آنها می توانیم از دو روش استفاده کنیم. 

استفاده از ابزار گرافیکی مانند کنسول Server Manager

  1. از منوی Start کنسول Server Manager را اجرا کنید.

2. از منوی Manage گزینه Add Roles and Features را انتخاب کنید.

3. ویزارد را تا صفحه Server Roles ادامه دهید. در این صفحه، Role مورد نظر را با توجه به سرویسی که قرار هست در شبکه راه اندازی کنید انتخاب میکنیم. در صفحه بعدی یعنی Features هم سرویس های دیگری را می توانید انتخاب و روی سرور راه اندازی کنید. در آموزش های بعدی و با نصب سرویس های مختلف با این ویزارد بیشتر آشنا خواهید شد.

استفاده از ابزار خط فرمانی مانند کنسول PowerShell

  1. برای نصب Role و Feature ها از کنسول PowerShell و cmdlet های آن نیز می توان استفاده کرد (فرامین و دستورات PowerShell در اصطلاح cmdlet خطاب می شود). ابتدا در کنسول PowerShell دستور Get-WindowsFeature را اجرا کنید. با این دستور همه Role و Feature های ویندوز سرور لیست شده و مواردی که روی سرور نصب شده با علامت X مشخص می شود. مزیت دیگر این دستور بدست آوردن نام سرویس مورد نظر ماست که می بایست به عنوان پارامتر Name در دستور Install-WindowsFeature برای نصب آن سرویس استفاده کنیم.
Get-WindowsFeature

2. برای نصب سرویس ها (Roles & Features)، از دستور Install-WindowsFeature به روش زیر استفاده می کنیم. فرض کنید قصد داریم تا سرویس وب سرور مایکروسافت یعنی IIS را بر روی سرور نصب کنید. برای این منظور نیاز به نصب رُلی با نام Web-Server به همراه پارامترهای زیر خواهیم داشت. 

Install-WindowsFeature -Name Web-Server -IncludeAllSubFeature -IncludeManagementTools -ComputerName Server1 -Credential contoso.comadmin

توجه داشته باشید که استفاده از پارامتر IncludeAllSubFeature منجر به نصب همه ویژگی های زیرمجموعه IIS و پارامتر IncludeManagementTools باعث نصب ابزار مدیریتی این سرویس مانند کنسول IIS خواهد شد.

اشتراک
مطلع شدن از
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها