در این بخش آموزشی شما با نصب ویندوز سرور آشنا خواهید شد. در رابطه با گزینه نصب Server Core صحبت خواهیم کرد و همین طور یکی از ویژگی های جدیدی که در نسخه 2019 به آن اضافه شده یعنی Feature on Demand یا همان FOD.

همانطور که در آموزش قبل عنوان شد، در حین نصب ویندوز سرور شما میتوانید از بین دو Installation Option یعنی Desktop Experience (Full GUI) و Server Core یکی را برای نصب انتخاب کنید. گزینه Desktop Experience در واقع نسخه گرافیکی ویندوز سرور به همراه رابط گرافیکی کاربر (GUI) است اما در Server Core رابط های گرافیکی در دسترس نخواهند بود و شما در واقع با یک محیط خط فرمانی (Command Line) مواجه هستید که تنها با دستورات خط فرمانی می توانید ویندوز سرور را بطور مستقیم پیکربندی کنید. در عین حال شما می توانید با استفاده از ابزار گرافیکی ویندوز سرور را بسادگی بطور غیر مستقیم و از راه دور (Remote) کنترل و مدیریت کنید. 

در نسخه Windows Server 2012 R2 این امکان وجود داشت تا از حالت Core به حالت Full GUI  سوییچ کرد بدون اینکه نیاز به نصب مجدد ویندوز داشته باشید. اما این ویژگی در نسخه های بعدی ویندوز سرور حذف شد.

پیش از نصب ویندوز سرور Server Core بهتر است با مزایای آن نسبت به Desktop Experience آشنا شوید:

 • امنیت بیشتر: هرچقدر ابزار و رابط های گرافیکی کمتر، به همان میزان امنیت بالا و میزان موفقیت هکرها برای نفوز به سرور کمتر خواهد شد. در بیشتر مواقع هکرها از حفره های امنیتی موجو در کنسول های گرافیکی برای حمله به سرورها در شبکه استفاده می کنند.
 • کاهش منابع مصرفی: به دلیل نصب سرویس های ضروری و حداقل ها بخصوص ابزار گرافیکی، Server Core منابع سخت افزاری کمتری اشغال و مصرف می کند. مانند فضای دیسک و حافظه ی کمتر.
 • ثبات و پایداری بالاتر: هرچقدر سرویس ها و ابزار گرافیکی کمتری روی سرور نصب و اجرا شود، به همان میزان نیاز به آپدیت ها و سرویس پک ها کاهش پیدا خواهد کرد. از آنجایی که در اکثر مواقع برای اعمال این آپدیت ها نیاز به راه اندازی مجدد سرور (Restart) است، عدم نیاز به اینگونه بروز رسانی ها باعث میشود تا سرور تعداد دفعات کمتری Restart شده و پایدارتر باشد.

نکته ی دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که تمام Role و Feature هایی که به همراه گزینه Desktop Experience عرضه می شوند، در Server Core نیز در دسترس هستند به غیر از مواردی محدود که لیست آنها را می توانید از لینک زیر ببینید:

لیست سرویس هایی که در Server Core در دسترس نیستند

مهمترین تفاوت بین Server Core نسخه 2016 و 2019 ویژگی به نام FOD یا Feature on Demand است که به واسطه آن میتوانید ابزارهایی را اکثرا گرافیکی در زمانی که به آنها نیاز دارید از روی Image ویندوز سرور فعال و استفاده کنید. به عنوان مثال شما قادر خواهید بود تا بعضی از کنسول های گرافیکی (MMC) را برای مدیریت سرویس مورد نظر در زمان نیاز بر روی Server Core فعال کنید. ابزارهایی که می توانید با استفاده از ویژگی FOD فعال کنید عبارتند از:

 • Microsoft Management Console (mmc.exe)

 • Event Viewer (Eventvwr.msc)

 • Performance Monitor (PerfMon.exe)

 • Resource Monitor (Resmon.exe)

 • Device Manager (Devmgmt.msc)

 • File Explorer (Explorer.exe)

 • Windows PowerShell (Powershell_ISE.exe)

 • Failover Cluster Manager (CluAdmin.msc)

در ادامه خواهید دید چطور از این ویژگی استفاده کنید اما پیش از آن ابتدا به نصب ویندوز سرور 2019 Serve Core خواهیم پرداخت. فرض کنید فایل Image ISO ویندوز سرور 2019 را در اختیار دارید. شما می توانید از این فایل برای نصب ویندوز به عنوان سیستم عامل دوم بر روی ماشین فیزیکی خود استفاده کنید و یا آن را بر روی یک VM نصب کنید.

 1. ابتدا در صفحه Windows Setup تنظیمات مورد نیاز را انتخاب و دکمه Next را کلیک کنید. سپس در صفحه بعد گزینه Install Windows را کلیک کنید.

2. در صفحه بعد می بایست نسخه و گزینه نصبی که میخواهید را انتخاب کنید. مایکروسافت بصورت پیش فرض گزینه Server Core را در نظر گرفته به همان دلایلی که بالاتر عنوان شد. نسخه Datacenter را انتخاب و ویزارد را تا انتها و نصب ویندوز سرور ادامه دهید.

3. در نهایت پس از اجرا با تصویری مانند شکل زیر مواجه خواهید شد. یک محیط خط فرمانی به همراه کنسول CMD برای اجرای دستورات

ویژگی Feature on Demand (FOD)

 1. برای نصب و فعال کردن پیکیج های FOD ابتدا باید Image ISO ویندوز سرور را بر روی ماشین سرور پیوست و یا Mount کنید تا به محتویات آن دسترسی داشته باشید. از آنجایی که من در این سناریو از Hyper-V برای ایجاد VM و نصب ویندوز سرور استفاده کردم، فایل ISO را باید به روش زیر به عنوان یک درایو به VM پیوست کنیم.

2. فایل ISO به عنوان درایو D روی VM پیوست شده. سپس دستور زیر را اجرا کنید.

DISM /Online /Add-Capability /CapabilityName:"ServerCore.AppCompatibility~~~~0.0.1.0" /Source:drive_letter_of_mounted_ISO: /LimitAccess

3. پس از آن ویندوز از شما خواهد خواست تا سرور را Restart کنید.

4. همانطور که می بینید، رنگ کنسول CMD به خاکستری تغییر کرده و شما به عنوان نمونه قادر خواهید بود تا از ابزار MMC برای دسترسی به دیگر کنسول ها برای مدیریت سرویس مورد نظر در Server Core استفاده کنید.

در بخش بعد با نحوه نصب Role و Feature ها در در ویندوز سرور و همین طور ابزار مدیریتی Server Core بصورت مستقیم و غیر مستقیم (Remote) صحبت خواهم کرد.

اشتراک
مطلع شدن از
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها