اولین مقاله آموزشی در ارتباط با ویندوز سرور اختصاص دارد به معرفی نسخه ها و ویرایش های موجود در ویندوز سرور 2019 و ویژگی آنها. آشنایی با نسخه های متفاوت ویندوز سرور از این جهت اهمیت دارد که هر نسخه دارای ویژگی ها و محدودیت هایی است که شما با توجه به نیاز شبکه به این سرویس ها و البته هزینه لایسنس (در مواردی که قانون Copy Right رعایت می شود)، اقدام به تهیه و نصب و راه اندازی آن نسخه خواهید کرد. به عنوان مثال نصب ویندوز سرور ویرایش Datacenter در شرایطی که نسخه Standard نیازهای شما را در دسترسی به سرویس های مورد نظر برطرف می کند به هیچ عنوان مقرون به صرفه نیست چرا که شما برای تهیه لایسنس Datacenter چیزی حدود 6,155$ می بایست هزینه کنید در شرایطی که لایسنس نسخه Standard تنها 972$ برای شما هزینه خواهد داشت.

در کل ویندوز سرور 2019 دارای 3 ویرایش مختلف است:

Datacenter

این نسخه همه Role و Feature های ویندوز سرور را برای راه اندازی سرویس های گوناگون بدون محدودیت شامل می شود. از دیگر ویژگی های این نسخه این است که شما با تهیه تنها یک لایسنس قادر خواهید بود تا به غیر از ماشین (سرور) فیزیکی، همه ماشین های مجازی (VM) ای که روی این نسخه ایجاد میکنید، با این تک لایسنس فعال کنید. به این ترتیب دیگر نیازی به تهیه لایسنس جداگانه برای VM ها نخواهید داشت. ویرایش Datacenter بسیار مناسب شبکه های Enterprise است که از مجازی سازی (Virtualization) در مقیاس وسیع با تعداد VM های بالا استفاده میکنند. تنها چالش پیش روی شما تهیه لایسنس این نسخه است که همانطور که بالاتر اشاره شد چیزی حدود 6,155 دلار هزینه روی دست شما خواهد گذاشت! 

Standard

این نشخه اکثر Role و Feature هایی که شما برای مدیریت یک شبکه با مقیاس متوسط نیاز دارید را شامل می شود به غیر از آن دسته از سرویس هایی که بیشتر در پردازش ابری، مجازی سازی و ارتباط با پلتفرم ابری مایکروسافت یعنی Azure مورد استفاده قرار می گیرد مانند

  • Hyper-Converged Infrastructure
  • Software-defined networking
  • Software-defined storage
  • Shielded virtual Machines

نکته دیگر اینکه شما با تک لایسنس Standard تنها دو OSE را می توانید فعال کنید. OSE خلاصه واژه Operating System Environment است. از سال 2016 مایکروسافت تصمیم گرفت تا بجای استفاده از واژه Host OS برای ماشین فیزیکی و Guest OS برای ماشین مجازی، از یک واژه OSE برای OS هایی که روی ماشین فیزیکی یا مجازی در حال اجرا هستند استفاده کند. با این تفسیر برای مثال، یک ماشین (کامپیوتر) فیزیکی که از یک ماشین مجازی (VM) میزبانی میکند دارای دو OSE است. یک Host OS و یک Guest OS. با این حساب شما با تک لایسنس Standard قادر هستید علاوه بر ماشین قیزیکی میزبان، تعداد یک ماشین مجازی را هم فعال کنید و یا آن را به فعال کردن دو ماشین مجازی اختصاص دهید که در اینصورت برای ماشین فیزیکی میزبان باید لایسنس جداگانه تهیه کنید. توجه داشته باشید که در نسخه Standard شما قادر هستید تا هر تعداد VM که نیاز دارید ایجاد کنید اما حداکثر می توانید تا دو VM را فعال کنید. پیشنهاد من به شما این است تا اگر نیازی به مجازی سازی ندارید و یا اگر شبکه شما نیاز به تعداد کمی VM دارد از این لایسنس استفاده کنید.

Essential

این نسخه مناسب شبکه های با مقیاس کوچک تر و به اصطلاح Small Business هاست با تعداد 25 کاربر و حداکثر 50 عدد ماشین کلاینت. هزینه لایسنس Essential چیزی حدوده 501 دلار است. نسخه Essential محدودیت های بیشتری در تعداد سرویس ها نسبت به نسخه Standard دارد به عنوان مثال این نسخه دارای گزینه نصب Server Core نیست و اگر بنا باشد سرویس Active Directory را روی آن نسب کنید، تنها می تواند به عنوان تک Domain Controller عمل کند.

گزینه های نصب و یا Installation Options

ویندوز سرور 2019 نسخه های Datacenter و Standard دارای 3 گزینه نصب است که دو تا از آنها یعنی Desktop Experience Full GUI و Server Core را می توانید در هنگام نصب ویندوز انتخاب کنید اما گزینه سوم یعنی Nano Server را می بایست در قالب فایل ISO بصورت جداگانه  بعد از نصب ویندوز ایجاد کنید و یا به عنوان Container آن را از سایت Docker و Microsoft Cloud دانلود کنید. در آموزش های بعدی درباره هر سه Installation Option بطور کامل و جداگانه صحبت خواهم کرد. همانطور که در شکل زیر می بینید، گزینه ای که اشاره ای به Server Core نکرده و بطور پیش فرض انتخاب شده در واقع همان گزینه Server Core است.

بسیار خب، امیدوارم این مطلب آموزشی مقدمه خوبی بوده باشه برای آموزش های بعدی.

اشتراک
مطلع شدن از
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها