در این سناریو، Hyper-V را بر روی Nano Server که یکی دیگر از گزینه های نصب (Option) در ویندوز سرور است، راه اندازی خواهیم کرد. در آموزش های مربوط به Windows Server درباره Nano Server بطور مفصل صحبت خواهم کرد. اما بطور خلاصه، Nano Server به عنوان یکی از حالات نصب، از نسخه 2016 به گزینه های نصب ویندوز سرور اضافه شد. این نسخه از نظر کارایی و ظاهر تشابه زیادی به Server Core دارد اما به مراتب سبک تر، امن تر و البته محدودتر از Core است. این Option بر خلاف دو حالت دیگر یعنی Core و Full GUI قابلیت انتخاب در هنگام نصب ویندوز سرور را ندارد و شما می بایست Nano Server Image را بعد از نصب ویندوز سرور ایجاد کنید. باید به این نکته اشاره کنم که تنها در ویندوز سرور نسخه 2016 است که قابلیت ایجاد Nano Server فراهم شده. در نسخه 2019  دسترسی و استفاده از Nano Server تنها در قالب Container ها فراهم شده به این معنی که دیگر بطور مستقیم قادر به ایجاد Image آن از روی ویندوز سرور 2019 نخواهید بود و می بایست آن را بطور جداگانه در قالب Container از  Docker Hub و یا Microsoft Cloud دانلود و استفاده کنید.

برای نصب Hyper-V بر روی Nano Server می توانید از دو روش استفاده کنید. روش اول، نصب Hyper-V بعد از نصب و راه اندازی Nano Server بر روی ماشین میزبان و روش دوم نصب Hyper-V Role به عنوان یکی از رُل های ویندوز سرور هم زمان با ایجاد Nano Server بصورت آفلاین. در روش آفلاین بلافاصله بعد از نصب و راه اندازی Nano Server، رُل Hyper-V نیز بدون دخالت ادمین شبکه بصورت پیش فرض بر روی ماشین میزبان نصب می شود. زمانی که ادمین شبکه نیاز به نصب سرویس های یکسان بر روی تعداد زیادی سرور دارد، روش دوم بهترین انتخاب خواهد بود به این ترتیب که شما ابتدا سرویس های مورد نظر را بصورت آفلاین روی Nano Server Image فعال می کنید و سپس با نصب ویندوز سرور، سرویس های اشاره شده نیز هم زمان بر روی ماشین میزبان نصب خواهند شد.

در این سناریو از روش آفلاین برای نصب Hyper-V بر روی Nano Server استفاده خواهیم کرد. ابتدا فایل Image ISO ویندوز سرور 2016 را از لینک زیر یا هر منبع دیگری دانلود کنید.

دانلود ویندوز سرور 2016

 1. در مرحله اول شروع به ایجاد Nano Server Image خواهیم کرد. فایل ISO دانلود شده را بر روی کامپیوتر خود Mount کرده تا به محتوای آن دسترسی پیدا کنید. همانطور که میبینید، فایل ISO با نام درایو G بر روی کامپیوتر Mount شده.
 1. PowerShell را اجرا و مسیر خط فرمان را با دستور زیر به مسیر NanoServer تغییر دهید.
CD G:NanoServer

سپس ماژول Nano Server PowerShell را وارد کنید.

Import-Module .NanoServerImageGenerator -Verbose

در نهایت با استفاده از فرمان New-NanoServerImage و پارامترهای زیر، Nano Server Image را به همراه Hyper-V Role و دیگر تنظیمات ایجاد می کنیم. پارامتر compute باعث نصب Hyper-V بصورت آفلاین بر روی Nano Server Image خواهد شد. توجه داشته باشید که با نصب این Image روی کامپیوتر میزبان، تمام تنظیمات زیر بر روی آن بصورت پیش فرض سِت خواهد شد.

New-NanoServerImage -deploymenttype guest -edition datacenter -mediapath G: -targetpath D:imagesnanoserver1.vhdx -computername server2019nano -compute -interfacenameorindex ethernet -ipv4address 192.168.0.15 -ipv4subnetmask 255.255.255.0 -ipv4dns 192.168.0.2

و اما مفهوم پارامترهای استفاده شده در دستور فوق:

 • DeploymentType: مشخص می کنیم که Image ایجاد شده بر روی ماشین مجازی نصب خواهد شد (guest) و یا بر روی ماشین فیزیکی (Host).
 • Edition: نسخه ویندوز Nano Server Image را مشخص می کنیم
 • MediaPath: مسیری را که پوشه NanoServer در ویندوز سرور بر روی کامپیوتر Mount و یا کپی شده و از آن برای ایجاد Image استفاده می کنیم؛ مشخص می کنیم. در سناریو ما درایو G
 • TargetPath: مسیر و نامی که Image ما بر روی کامپیوتر ایجاد خواهد شد مشخص می کنیم. از پسوند VHD برای VM Generation 1 و VHDX برای VM Generation 2 استفاده می کنیم. با این مفاهیم در زمان ایجاد VM ها آشنا خواهید شد.
 • ComputerName: نام کامپیوتر (ماشین میزبان) ای که Nano Server بر روی آن نصب خواهد شد مشخص می کنیم. این نام بعد از نصب به سرور (ماشین میزبان) اطلاق خواهد شد.
 • Compute: همانطور که عنوان شد، استفاده از این پارامتر باعث نصب پیش فرض Hyper-V در هنگام ایجاد Image خواهد شد.
 • InterfaceNameorIndex: مشخص کردن نام کارت شبکه ای که تنظیمات همراه این دستور بر روی آن سِت خواهد شد. اگر تنها یک کارت شبکه بر روی ماشین میزبان (کامپیوتری که Image روی آن نصب خواهد شد) دارید، تنها به نوشتن واژه Ethernet اکتفا کنید.
 • IPv4Address: آدرس IP ای که روی ماشین میزبان ست خواهد شد.
 • IPv4DNS: آدرس DNS ای که روی ماشین میزبان ست خواهد شد.

در بخش های بعدی خواهید دید که چگونه می توان بسادگی از این Image برای ایجاد VM در Hyper-V استفاده کرد.

اشتراک
مطلع شدن از
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها