پیش از راه اندازی، شما نیاز به نصب Server Core روی ماشین میزبان دارید. در این سناریو فرض بر این است که Server Core روی کامپیوتری با نام server2019core نصب شده. سپس برای نصب و راه اندازی Hyper-V از فرمان Install-WindowsFeature که یک PowerShell cmdlet هست، در PowerShell استفاده می کنیم.

Install-WindowsFeature -Name Hyper-V -IncludeManagementTools -Restart 

از پارامتر IncludeManagementTools برای نصب ابزار گرافیکی و خط فرمانی برای مدیریت Hyper-V استفاده می کنیم. در غیر اینصورت تنها سرویس Hyper-V نصب خواهد شد. این ابزار عبارتند از:

  • Hyper-V GUI Management Tools: کنسول گرافیکی Hyper-V به منظور مدیریت آن.
  • Hyper-V Module for Windows PowerShell: ماژول Hyper-V برای PowerShell به منظور استفاده از دستورات خط فرمانی PowerShell cmdlet به منظور مدیریت آن.

استفاده از پارامتر IncludeManagementTools در Server Core تنها باعث نصب ابزار Hyper-V Module for Windows PowerShell خواهد شد. ابزار Hyper-V GUI Management Tools  تنها در نسخه گرافیکی ویندوز سرور یعنی Full GUI قابلیت نصب دارد.

  1. برای اجرای PowerShell در Server Core ابتدا CMD Prompt را اجرا کرده پس از تایپ PowerShell دکمه اینترنت را بزنید.

2. سپس از دستور Install-WindowsFeature همان طور که بالاتر اشاره شد استفاده کنید اما بدون پارامتر IncludeManagementTools

دلیل استفاده نکردن از پارامتر IncludeManagementTools این بود تا شما با دستورات زیر برای نصب ابزار Hype-V بطور جداگانه آشنا شوید. فراموش نکنید که ابزار گرافیکی Hyper-V تنها در نسخه گرافیکی ویندوز سرور یعنی Desktop Experience (Full GUI) قابلیت نصب دارد.

Add-WindowsFeature Hyper-V-Tools
Add-WindowsFeature Hyper-V-PowerShell

3. بعد از نصب، مانند مرحله قبل ابتدا PowerShell را اجرا کرده سپس دستور زیر را اجرا کنید. خواهید دید که ابزار Hyper-V PowerShell در دسترس است اما هنوز نصب شده.

Get-WindowsFeature Hyper*

4. برای نصب Hyper-V PowerShell Module  از دستور زیر استفاده کنید.

Add-WindowsFeature Hyper-V-PowerShell

بسیار خب، در حال حاضر Hype-V بطور کامل به همراه ابزار مورد نیاز روی ماشین Serve Core نصب شده. در ادامه در بخش مربوط به مدیریت سرورها خواهید دید چگونه این Hyper-V سرور را که روی Serve Core نصب کرده اید از راه دور با ابزار گرافیکی و خط فرمانی مدیریت کنید (Remote Management).

اشتراک
مطلع شدن از
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها